Poškození vozidla a možnosti řešení

Poškození auta, motorky či jiného vozidla je vždy nepříjemné a spojené s nemalým papírováním a dohadováním – ať už s viníkem nehody či s pojišťovnou. Nebuďte v těchto chvílích sami a opřete se s naší pomocí o svá práva. Provedeme vás celým procesem a v případě problémů vás zastoupíme v náročných jednáních.

Poškození vozidla

Jak postupovat při poškození vozidla?

Základem je identifikace viníka (pomocí dokladů nebo SPZ) a ohlášení poškození vozidla jeho pojišťovně. Nevíte, u které pojišťovny má povinné ručení? V tom případě stačí zadat SPZ vozidla do vyhledávače České kanceláře pojistitelů. Nevíte o viníkovi nic? Požádejte Policii ČR při řešení nehody o potvrzení, že je pachatel neznámý.

Poslat dotaz

Následně vaše vozidlo prohlédne likvidátor pojistných událostí a zaznamená rozsah poškození. Domluvíte se také na možnostech vyplacení částky na pojistnou událost. Existují tyto dvě možnosti:

  • Pojišťovna předem připraví kalkulaci nákladů na opravu a částku vám rovnou vyplatí.
  • Můžete pojišťovně předložit fakturu za opravu, kterou vám proplatí. Tedy až po opravě vozidla.

V případě, že by se při opravě objevilo další poškození, je nezbytné opět bezodkladně kontaktovat pojišťovnu.

Rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním

Povinné ručení musí být sjednané ze zákona u všech motorových vozidel a pokrývá odpovědnost řidiče za způsobenou škodu na zdraví a majetku druhé strany nehody. Havarijní pojištění není povinné a pokrývá škodu na vlastním vozidle, ať už vznikla vlastní chybou, vandalizmem či vlivem přírodních živlů.

Totální škoda na vozidle

Totální škoda na vozidle je situace, kdy je vozidlo tak poškozeno, že jej není možné opravit, nebo by oprava nebyla ekonomická a přesáhla by cenu vozidla v době poškození. V těchto případech pojišťovna vyplácí částku v hodnotě vozidla v době nehody a zpravidla odečítá hodnotu vraku. Vrak vozu můžete nechat pojišťovně, která jej prodá v aukci a získané finance vám vyplatí. Druhou možností je, že si vrak necháte a zkusíte jej opravit, nebo se o jeho prodej postaráte sami.

Došlo k závažnému poškození zdraví a cena za vyplacení totální škody na vozidle byla nízká? Neváhejte nás kontaktovat a s pomocí soudních znalců připravíme posudky pro pojišťovnu, která váš případ znovu přezkoumá.

Viník nemá povinné ručení

Přestože je povinné ručení povinné, ne všichni jej mají sjednané – buď tuto povinnost řidiči nesplňují a porušují zákon, nebo se může jednat například o chodce či cyklistu, na kterého se povinnost nevztahuje. Pokud řidič nemá povinné ručení a nechce vám vzniklou škodu nahradit, můžete se obrátit na Garanční fond České kanceláře pojistitelů. Vždy je důležité druhou stranu identifikovat a ideálně vše vizuálně zaznamenat. I s tím vám pomůžeme – od ohlášení viníka až po zastupování před soudem.

Náhrada za snížení hodnoty vozidla

V rámci odškodnění máte nárok žádat také o kompenzaci a náhradu za snížení ceny vozidla. Vyplývá to z toho, že vozidlo po nehodě vždy ztrácí svoji cenu a ani po opravě není možné vozidlo prodat za stejnou či vyšší cenu, než mělo před nehodou. Máte tedy právo na náhradu poklesu obvyklé ceny opraveného vozu.

Pomáháme v Hradci Králové, Pardubicích i v Praze

Díky naší dlouholeté praxi v oblasti ochrany práv poškozených nejen u dopravních nehod máme v Hradci Králové a Pardubicích mnoho kontaktů a zkušeností, díky kterým bude váš případ co nejdříve a odborně vyřešen. Jsme tu pro vás. Dejte nám vědět, s čím potřebujete pomoci.

Chci se zeptat